POLYPOVÉ DRAPÁKY

Idrobenne navrhuje a vyrába širokú škálu vysoko kvalitných polypových drapákov (drapáky
na šrot), ktoré sa dajú namontovať na autožeriavy, rýpadlá a hydraulické nakladače.

PFO

KOMPAKTNÝ POLYPOVÝ DRAPÁK

PFO-P

ŤAŽKÝ, KOMPAKTNÝ POLYPOVÝ DRAPÁK

PFV

POLYPOVÝ DRAPÁK S VERTIKÁLNYMI VALCEMI

PV

HEAVY DUTY POLYPOVÉ DRAPÁKY S VERTIKÁLNYMI VALCAMI

POM

ROCK DRAPÁKY

POPIS

Polypové drapáky (drapáky na šrot) : najlepšia voľba na manipuláciu s objemnými materiálmi.

Polohové drapáky sú uchopovacie zariadenia tvorené stredovým rámom, ku ktorému je kĺbovo pripevnených 3 až 6 hrotov. Každý hrot je uvedený do pohybu nezávislým hydraulickým valcom. Všetky valce sú napojené na jeden hydraulický okruh, ktorý koordinuje otváranie a zatváranie hrotov. Vďaka tomuto prispôsobeniu pri zatváraní pracujú všetky hroty s rovnakou prítlačnou silou, aj keď každý z nich sa môže zastaviť v inej polohe. Z tohto dôvodu poskytujú polypové drapáky pevné uchopenie predmetov nepravidelného tvaru, čím sa stávajú najúčinnejším nástrojom na manipuláciu s objemnými materiálmi, ako je šrot, tuhý komunálny odpad, priemyselný odpad, odpad z výroby, papier, lepenka, plasty, palivové drevo a pneumatiky. Drapáky sú vhodné aj na zber šrotu, veľkých kameňov a balvanov. Hroty alebo čeľuste sú ponúkané v troch rôznych tvaroch v závislosti od šírky: zatvorené, napoly zatvorené (štandardné) a otvorené. Štandardné hroty sú najuniverzálnejšie, otvorené sa používajú na nakladanie objemného materiálu a uzavreté sú určené na manipuláciu s jemnozrnným materiálom. Geometria polypového drapáka Idrobenne vychádza z dlhoročných skúseností a je navrhnutá tak, aby umožňovala maximálny prienik do nákladných materiálov a maximálnu nosnosť.

Takzvaná kyvadlová montáž

Polypové drapáky, ako sú aj drapáky na sypké hmoty, drapáky na drevo, drapáky na obrubníky a hydraulické vidlice, musia byť namontované na ovládacom stroji pomocou kardanu, ktorý umožňuje osciláciu v pozdĺžnom a bočnom smere („kyvadlo“). Tým sa odlišujú od triediacich a demolačných drapákov, ktoré sú namiesto toho namontované na ramene rýpadla prostredníctvom pevného spojovacieho systému.

Kompaktný polypový drapák s „horizontálnymi“ valcami

Polypové drapáky možno zhruba rozdeliť do dvoch typov: tie s horizontálnymi valcami, ktoré sú kompaktnejšie, a tie s vertikálnymi valcami.

Polypové drapáky s horizontálnymi valcami majú výhodu v zmenšených vonkajších rozmeroch vzhľadom na ich ložný objem. Séria PFO je v skutočnosti ideálna pre použitie na autožeriavoch, kde sú zásadným problémom celkové rozmery. Čím menší priestor zaberá drapák, tým vyššia je nosnosť vozidla. S kompaktnými drapákmi PFO je jednoduchšie splniť úkony týkajúce sa maximálnych povolených rozmerov pre obeh nákladných vozidiel.

Pokiaľ ide o vybavenie rýpadiel, výhoda kompaktného viacradličkového drapáka je jasná tam, kde musí zariadenie pracovať v úzkych priestoroch. Akékoľvek hydraulické nakladače, ktoré pracujú v uzavretých priestoroch alebo pod strechou, môžu dosiahnuť vyššiu ložnú výšku a značné výhody použitím horizontálnych valcových drapákov typu PFO-P.

Ďalšou výhodou kompaktných drapákov na šrot je, že valce sú chránené konštrukciou s hrotmi a hydraulickými rozvodmi, ktoré bežia v stredovom ráme. Tieto faktory zvyšujú spoľahlivosť drapákov bez toho, aby predražili konštrukciu. Dá sa povedať, že ceny PFO polypov sú veľmi konkurencieschopné vo vzťahu k objemom nakládky, robustnosti, celkovej kvalite a spoľahlivosti.

Idrobenne môže ponúknuť najvhodnejší viacradličný kompaktný drapák pre každú špecifickú oblasť činnosti v oblasti manipulácie s materiálom a zberu šrotu:

 1. Polypové drapáky PFO: vynikajúce hydraulické drapáky vhodné pre širokú škálu materiálov.

Vhodné pre všetky nákladné autožeriavy alebo malé rýpadlá. Drapák PFO je navrhnutý pre prácu s rýpadlami s hmotnosťou od 2 do 11 ton. Drapáky majú 4 až 6 hrotový s tromi rôznymi typmi (otvorené, polouzavreté a úplne zatvorené hroty), v závislosti od aplikácie. PFO má kapacitu 100 až 400 litrov a menovité zaťaženie do 3 ton. Hmotnosť PFO sa pohybuje medzi 125 až 650 kg, v závislosti od typu hrota. K dispozícii je voliteľný vnútorný a vymeniteľný hydraulický rotátor.

 1. Asymetrický, šesť hrotový polypový drapák PFO pre Z-žeriavy

Šrotové drapáky Idrobenne so 6 horizontálnymi valcami s dvoma asymetrickými zubami, určené pre skladacie žeriavy typu „Z“, sú čoraz populárnejšie a oceňované. Toto hydraulické náradie, ktorého presný názov je PFO-6/290, bolo navrhnuté špeciálne tak, aby rešpektovalo maximálne povolené celkové rozmery nákladných vozidiel pri montáži na autožeriavy so sklopným ramenom ako Epsilon, Palfinger, Marchesi, Mec, Bob Italev, Fassi, Penz, Taifun a Hiab. Vďaka inštalácii takéhoto polypového drapáka môžu operátori využívať výhody, ktoré ponúka šesť hrotový drapák na ich autožeriave, bez toho, aby prekročili maximálne rozmery povolené dopravnými predpismi. Asymetrický drapák na šrot Idrobenne má jedinečný a originálny dizajn, ktorý poskytuje uhol 52° medzi štandardnými čeľusťami. Táto koncepcia:

 • robí hlavné telo drapáka vyváženejším, čím zlepšuje schopnosť uchopenia a držania materiálu
 • zvyšuje efektivitu a spoľahlivosť.
 • znižuje torzné zaťaženie hrotov, čím sa zvyšuje životnosť zariadenia.
 • maximalizuje objem uchopenia.
 1. Kompaktný drapák PFO-SR: robustný, nízkoprofilový dizajn s plnou ochranou valca.

Ide o zosilnenú verziu rady PFO, ktorá je navrhnutá pre prácu s drapákmi s hmotnosťou od 12 do 16 ton. Drapáky majú 5 až 6 hrotov s tromi rôznymi typmi (otvorené, polouzavreté a úplne zatvorené hroty), v závislosti od aplikácie. PFO-SR má kapacitu 400 litrov a menovité zaťaženie 3 tony. Hmotnosť PFO-SR sa pohybuje medzi 550 až 700 kg, v závislosti od typu hrota. K dispozícii je voliteľný vnútorný hydraulický rotátor.

 1. Vysokovýkonné kompaktné polypové drapáky PFO-P

Ide o veľmi dobre odskúšané a pevné kompaktné drapáky pre náročnú aplikáciu kovového odpadu a zberu komunálneho odpadu. Linka šrotu PFO-P je určená na prácu s rýpadlami s hmotnosťou od 14 do 23 ton. Drapáky majú 4 až 6 prstov s tromi rôznymi typmi prstov (otvorené, polouzavreté a úplne zatvorené hroty), v závislosti od aplikácie. PFO-P má kapacitu 400 až 600 litrov a menovité zaťaženie do 5 ton. Hmotnosť PFO-P sa pohybuje medzi 800 až 1000 kg. K dispozícii je voliteľný vnútorný a vymeniteľný hydraulický rotátor.

Šrotové drapáky s vertikálnymi valcami

Polypové drapáky s vertikálnymi valcami sú vysoké a objemné, ale poskytujú priaznivejšiu páku pre valce, čo sa premieta do obrovskej uzatváracej sily. Idrobenne vyrába dve série drapákov v tejto konfigurácii. Prvý sa nazýva rad PFV, má tradičný dizajn a zvyčajne sa montuje na malé kolesové nakladače a vysokozdvižné vozíky. Tieto drapáky sú teraz veľmi bežné v garbiarňach pri spracovaní kože, kde sa drapáky PFV vyžadujú so špecifickou súpravou, ktorá poskytuje guľovité hroty a zaoblené hrany, aby sa predišlo akémukoľvek poškodeniu kože. Údržba tohto typu drapákov je rýchla a jednoduchá.

Druhá rada drapákov na polyp sa nazýva PV a predstavuje najmodernejšie drapáky pre náročné aplikácie. Tieto nástroje sú určené pre najmodernejšie a výkonné manipulátory s materiálom a všeobecnejšie pre všetky hydraulické rýpadlá do 40 ton.

PV viacradličkové drapáky majú značnú uzatváraciu silu. Vyznačujú sa nadrozmernými kolíkmi a pevným mechanickým koncom. Výkonné valce sú vybavené hydraulickým odpružením a vodotesnými ochranami barana, takže ani prach nezničí chrómované tyče valcov.

Tento rad vysokovýkonných drapákov na šrot patrí medzi najlepšie európske produkty a je všeobecne uznávaný ako robustné a vysoko kvalitné zariadenie. Priemysel bežne spája PV drapáky s produktmi najlepších talianskych konkurentov, ako sú Rozzi alebo Minelli, alebo európskych ako Verachtert, Liebherr, Atlas, Arden Equipment a Rotar. Všetky drapáky Idrobenne môžu byť dodané so „súpravou slanej vody“, vďaka ktorej je zariadenie odolnejšie v prípade podvodnej práce na mori.

PV drapáky z pomarančovej kôry pre manipulátory s materiálom

Sú určené pre najnáročnejšie úkony spracovania a recyklácie kovového odpadu. Vysokovýkonná PV linka patrí medzi najlepšie drapáky v Európe. Hlavné technické vlastnosti môžu byť uvedené takto:

 

 • Valce s dvojitým guľovým kĺbom, hydraulicky odpružené.
 • Hlavný rám vyrobený zo špeciálnej jemnozrnnej ocele.
 • Geometria s dlhými pákami pre dosiahnutie maximálnej sily a rýchlosti zatvárania.
 • Extra veľké otočné body a nadrozmerné kolíky pre maximálnu spoľahlivosť.
 • Presná konštrukcia, pevné dorazy pri otváraní aj zatváraní.
 • Celková ochrana piestu, utesnená O-krúžkami
 • Hroty vyrobené z ocele HARDOX 400 proti opotrebeniu
 • Zabudovaný, najmodernejší hydraulický rotátor
 • Drapáky HD šrotu PV sú určené na prácu s rýpadlami s hmotnosťou od 18 do 40 ton. Drapáky majú 4 až 6 hrotov s tromi rôznymi typmi (otvorené, polouzavreté a úplne zatvorené hroty), v závislosti od aplikácie. FV má kapacitu 500 až 1000 litrov a menovité zaťaženie až 8 ton. Hmotnosť PV sa pohybuje medzi 1200 až 2200 kg, v závislosti od typu hrota. K dispozícii je voliteľný vnútorný hydraulický rotátor.

Drapáky s precíznou konštrukciou a kvalitnými komponentmi

Od založenia spoločnosti v roku 1994 sa Idrobenne jasne rozhodol pre kvalitu, ktorá má korene v najlepšom výrobnom systéme „made in Italy“. Nedelokalizuje výrobu žiadneho komponentu. Všetky operácie sa vykonávajú vo vlastnom závode, aby bola zaistená okamžitá a stála kontrola kvality. Dielňa Idrobenne je vybavená modernými strojmi. Z týchto dôvodov je montáž každého rámu veľmi precízna. Konštrukčné rámy a hlavné časti hydraulického zariadenia sú vyrobené z vysokopevnostnej ocele Domex 420 a Domex 690. Valce sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov a majú veľkú odolnosť. Čepele, hroty drapákov a ostatné časti podliehajúce oderu sú vyrobené z ocele Hardox 400 a HB 400 odolnej voči opotrebovaniu. Čapy sú vyrobené zo špeciálnej ocele a kalené tepelným spracovaním. Puzdrá majú vnútornú špirálu pre rovnomerné rozloženie maziva. Netreba dodávať, že takáto pozornosť venovaná materiálom a precíznej konštrukcii sa odráža v dlhodobej spoľahlivosti produktov. Idrobenne pracuje s certifikáciou kvality ISO 9001 a ponúka kompletný a efektívny popredajný servis.

Príslušenstvo pre polypové drapáky

Polypové drapáky Idrobenne môžu namontovať veľký výber príslušenstva, vďaka čomu sa dokonale hodia na každú prácu. Najbežnejšie príslušenstvo je možné uviesť takto:

 

 • Hydraulický rotátor GRI: hydraulický motor, ktorý umožňuje plynulé otáčanie o 360°. Idrobenne ponúka celý rad rotátorov s orbitálnym systémom, lopatkovým alebo piestovým motorom s nosnosťou od 3 do 40 ton. Dizajn drapáka umožňuje začlenenie rotátora do hlavného rámu.
 • Mechanický rotátor: robustný mechanizmus, ktorý umožňuje voľné otáčanie, obmedzené na 250°.
 • Otočný kruhový rotátor: veľmi robustný hydraulický rotátor s jednoduchým alebo dvojitým guľôčkovým ložiskom.
 • Adaptéry: pripojenia na mieru pre existujúce rotátory alebo rýchlospojky.
 • Horné príruby: rôzne príruby, vyrobené podľa špecifikácií zákazníka.
 • -SR Kit: môžu byť pridané špeciálne funkcie, aby boli štandardné drapáky vhodné pre náročné práce
 • Garbiarska súprava: k dispozícii sú guľovité hroty a zaoblené hrany čeľustí, aby sa predišlo akémukoľvek prerezaniu a poškodeniu koží.
 • Súprava na morskú vodu: špeciálne vlastnosti, vďaka ktorým je drapák vhodný na prácu v morskej vode: okrem iného obsahuje puzdrá s vonkajšími olejovými krúžkami alebo na zachytenie mastnoty a chrómované kolíky. Žiadajú ho zákazníci pracujúci na mori na lodiach a člnoch.
 • Horný článok: závesný článok kardanu, ktorý umožňuje osciláciu v pozdĺžnom a bočnom smere vzhľadom na rameno stroja.
 • Adaptéry pre rýchle pripojenie: adaptéry pre rýchle pripojenie spojok ako Lehnhoff, vtn, Trevi, Mantovanibenne, Cangini, volvo, Nordic Standards, Morin, Verachtert a ďalšie.

 

Náhradné diely polypových drapákov sú vždy skladom

Rýchla dostupnosť náhradných dielov je vždy dôležitá. Náklady na odstavenie stroja sú príliš vysoké na to, aby ste si ich mohli dovoliť. Z tohto dôvodu sa spoločnosť Idrobenne rozhodla ponechať všetky dostupné náhradné diely svojich zariadení na sklade, pripravené na doručenie. Vo výrobnom závode v Isorelle v Brescii sú všetky valce, hadice, chrómované kolíky, tvrdené puzdrá, blokové ventily, matice, hroty proti opotrebeniu atď. okamžite k dispozícii. Idrobenne má často použité polypové drapáky za nízke ceny. Drapáky na šrot je možné nájsť aj ako použité položky, po generálnej oprave, so zárukou. Vďaka použitému drapáku môže operátor, ktorý pracuje príležitostne, investovať malú sumu peňazí a užívať si výhody profesionálneho vybavenia.

Polypové a demolačné drapáky

Polypové drapáky sa niekedy spájajú s triediacimi a demolačnými drapákmi. Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma líniami príslušenstva je v tom, že polyp musí byť namontovaný na ramene rýpadla-kyvadla cez kardanový záves. Z tohto dôvodu sú rýpadlá určené na nakladanie so šrotom a odpadom, nazývané „manipulátory“, vybavené ramenom „husím krkom“, ktoré má jeden spojovací čap. Toto špeciálne zakrivené rameno umožňuje, aby sa drapák kýval, aj keď je takmer zvislý. Naopak, triediace a demolačné drapáky sú namontované tuho, cez dvojkolíkové adaptéry. Obsluha tak môže veľmi presne ovládať sklon náradia horným valcom. Ale vo všeobecnosti je polypový drapák nástroj, ktorý umožňuje zber veľkého množstva objemných materiálov, zatiaľ čo triediaci drapák je potrebný, keď je potrebná vyššia presnosť pri triediacich operáciách. Triediace a demolačné drapáky rady SG a DG patria medzi najrobustnejšie na trhu: sú vybavené nadrozmerným centrálnym hydraulickým valcom a upevnené v pevnom ráme skrine. Konštrukcia je kompletne vyrobená z ocele HB400, aby sa zabezpečila najlepšia odolnosť proti opotrebeniu, a z materiálu Weldox 400, aby sa dosiahol najlepší limit pružnosti. Tieto materiály zaručujú spoľahlivosť a predlžujú životnosť. Všetky komponenty sú najvyššej kvality, vďaka štyridsaťročným skúsenostiam s výrobou ťažkých hydraulických zariadení. Čeľuste sú vybavené veľkorysým záverom pri otváraní a zatváraní. Priskrutkované opotrebiteľné čepele sú obojstranné. Údržba je jednoduchá vďaka dizajnu priateľskému pre obsluhu.

Ako si vybrať drapák na šrot

Najdôležitejším údajom, od ktorého závisí výber drapáka s viacerými hrotmi, je prevádzkový stroj. Hydraulické náradie je možné namontovať na autožeriavy, skladacie “Z” žeriavy, pevné žeriavy, šmykom riadené nakladače, teleskopické nakladače, vysokozdvižné vozíky, rýpadlá, minirýpadlá, kolesové a pásové rýpadlá, manipulátory s materiálom atď. Pre každý typ stroja treba zvoliť najvhodnejšie drapáky, podľa materiálu s ktorým sa má manipulovať. Potom je potrebné vziať do úvahy správne príslušenstvo. Pri zvažovaní množstva možných kombinácií je ľahké pochopiť, ako môže byť výber správneho hydraulického zariadenia skutočne komplikovaný. Z tohto dôvodu je obchodné oddelenie Idrobenne zákazníkovi vždy k dispozícii. Prosím, kontaktuj nás!